„Gero ūkininko čempionate“ rinks santarvėje su gamta ūkininkaujantį ūkininką ir seniūniją

Kartu su bundančia gamta prasideda nauja iniciatyva – „Gero ūkininko čempionatas“. Jos metu bus apdovanoti darnoje su gamta ūkininkaujantys ir pavyzdį kitiems rodantys ūkininkai bei agrarinę aplinkosaugą labiausiai skatinančios seniūnijos.

Kadangi gamtos apsauga yra tapusi visos Europos prioritetine sritimi, reikalaujančia visų įsitraukimo ir bendrų pastangų, pirmą kartą Lietuvoje vyksiantį čempionatą kartu organizuoja LIFE integruotojo projekto „Naturalit” partneriai – Aplinkos ministerija, Žemės ūkio ministerija, Nacionalinė mokėjimo agentūra, Aplinkos projektų valdymo agentūra ir VšĮ Baltijos aplinkos forumas.

„Čempionatu norime atkreipti dėmesį į lyderius – nesvarbu, ar tai būtų seniūnijų darbuotojai, ar ūkininkai, kurie rūpinasi  mūsų visų bendruoju gėriu – sveika, darnia ir klestinčia gamta, – teigia Žemės ūkio ministerijos atstovė Agnė Prakapienė.– Manau, kad šiuo metu per mažai matomi tie, kurie ūkininkaudami daro gerą darbą gamtai, o kartu – ir mums visiems. Taip pat norime atkreipti ūkininkų dėmesį į jų ypatingą vaidmenį saugant agrarinio kraštovaizdžio biologinę įvairovę. Būtent ūkininkai gali padėti išsaugoti nykstančias rūšis, kurios šimtmečiais gyveno šalia kaimo žmogaus. Norime parodyti, kad gamtai palankus ūkininkavimas yra agrarine, ekonomine ir socialine prasme progresyvus.” – sako A. Prakapienė.

„Gero ūkininko čempionatą“ sudaro dvi dalys – ūkininkų ir seniūnijų konkursai. Ūkininkų konkurse bus varžomasi dėl dviejų – „Metų ūkininko” ir „Publikos simpatijos” titulų. Penkis pretendentus šioms nominacijoms atrinks komisija, kurią sudarys aplinkosaugos ir žemės ūkio ekspertai, galintys įvertinti ekonominius, socialinius ir aplinkosauginius darnaus ūkininkavimo aspektus. Tuo tarpu „Publikos simpatija” iš 5 pretendentų bus renkama viešu balsavimu. Visi penki ūkininkai taps čempionato ambasadoriais. Seniūnijų konkurse bus apdovanojamos didžiausią proveržį skatinant agrarinę aplinkosaugą tarp ūkininkų pasiekusios seniūnijos. Seniūnijų laukia du apdovanojimai – „Agrarinės aplinkosaugos čempionė” ir „Agrarinės aplinkosaugos spartuolė”.

„Manome, kad geras ūkininkas šiais laikais – tas, kuris savo veiklą vykdo santarvėje su gamta ir kuria kur kas platesnį viešąjį gėrį nei vien kokybiška produkcija, – teigia vienas iš čempionato organizatorių, Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas. Tai – ir turtingėjanti gamta, ir atkurtų ekosistemų teikiamos paslaugos – švarus oras ir vanduo, erozijos stabdymas, potvynių kontrolė, sukurtos sąlygos augalų apdulkintojams ir pan. Ne mažiau svarbus ūkininko vaidmuo bendruomenėje – ar jis yra aktyvus jos narys, ar padeda kaimynams, ar supažindina juos su gamtai palankaus ūkininkavimo būdais. Neabejojame, kad tokių ūkininkų turime nemažai, tad labai kviečiame juos nominuoti užpildant šią anketą.” – registruoti ūkininkus čempionate kviečia Ž. Morkvėnas.

Ūkininkai taip pat gali registruotis į konkursą ir patys. Anketos priimamos iki gegužės 31 d. imtinai. Seniūnijų konkursas vyks ilgiau, iki deklaravimo agrarinei aplinkosaugai laikotarpio pabaigos. Bus skaičiuojama, koks pokytis įvyko seniūnijoje per 2021 metus deklaruojant priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas” veikloms, įvertinant du kriterijus – bendro ploto pokytį ir pareiškėjų skaičiaus pokytį.

Nugalėtojai bus apdovanoti rudenį vyksiančioje ceremonijoje. Apie gero ūkininko čempionato ambasadoriais tapusius ūkininkus bus kuriami vaizdo reportažai, jie taip pat galės tapti neformalaus europinio gamtai palankių ūkininkų tinklo „Farming for nature” (Ūkininkaujantys gamtai) nariais. Daugiau informacijos apie čempionato nuostatus ir konkursinio balo skaičiavimą rasite naturalit.lt/agrarine-aplinkosauga.

Išsami informacija apie „Gero ūkininko čempionatą“

No comments!

Write a review

El. pašto adresas nebus skelbiamas.