Apie „Gero ūkininko“ čempionatą

„Gero ūkininko“ čempionatas – tai iniciatyva, kurios metu norime suburti ir parodyti santarvėje su gamta ūkininkaujančių ūkininkų pavyzdžius bei agrarinę aplinkosaugą labiausiai skatinančias seniūnijas.

Čempionatu norime atkreipti dėmesį į lyderius, kurie rūpinasi bendruoju visų mūsų gėriu – sveika, darnia ir klestinčia gamta. Žemės ūkis – vienas taršiausių Lietuvos ekonomikos sektorių dėl kurio veiklos sparčiai nyksta agrarinio kraštovaizdžio bioįvairovė ir tik tinkamos, gamtai palankios ūkininkavimo praktikos gali būti šios problemos sprendimas. Geraisiais pavyzdžiais norime parodyti, kad gamtai palankus ūkininkavimas gali būti agrarine, ekonomine ir socialine prasme progresyvus. Manome, kad geras ūkininkas šiais laikais – tas, kuris savo veiklą vykdo santarvėje su gamta ir kuria kur kas platesnį viešąjį gėrį nei vien kokybiška produkcija.

„Gero ūkininko“ čempionatą sudaro dvi dalys – ūkininkų ir seniūnijų konkursai.

Ūkininkų konkurse visuomenė kviečiama nominuoti ir įvertinti žinomus ūkininkus, ūkininkaujančius santarvėje su gamta, bei kuriančius socialinę ar ekonominę gerovę. Šios iniciatyvos metu buvo sudaryta speciali žemės ūkio ir gamtosaugos srityje gilią patirtį turinčių ekspertų komisija. Ši komisija atrenka savo darnumu išsiskiriančius ūkininkus. Vėliau komisijos nariai, aplankę šiuos ūkius įvertins jų gamtosauginį, socialinį ir ekonominį darnumą ir išrinks „Gero ūkininko“ čempionato ambasadorius.

AMBASADORIAI

„Publikos simpatijos“ apdovanojimas

Komisijai kasmet atrinkus čempionato ambasadorius, skelbiamas finalinis čempionato etapas – viešas balsavimas, kurio metu visuomenė renka jiems labiausiai patikusį ūkininką. Jam apdovanojimų metu atitenka „Publikos simpatijos“ prizas.

2021 m. po įtemptos kovos „Publikos simpatijos“ titulą pelnė Nerijus ir Agnė Sukackai, Metelių regioninio parko teritorijoje (Lazdijų raj.) turintys ekstensyvų mėsinių galvijų veislininkystės ūkį, kuriame laiko 11 mėsinių galvijų ir 30 avių. Nerijaus ir Agnės ūkininkavimas demonstruoja jautrų sugyvenimą su gamta – ekstensyvus pievų ganymas formuoja atvirą pievų mozaiką, palankią biologinei įvairovei.

2022 m. kova buvo dar intensyvesnė. Galiausiai specialų titulą „Publikos simpatija“ laimėjo Audriaus Jokubausko ir Giedriaus Tėvelio sūrininkystės ūkis „Varinis puodas“. Šis ūkis – tai vieta, kur Dzūkijos miškuose, Varėnos rajone, iš laisvai besiganančių karvių pieno gaminami brandinti sūriai. Ūkyje nenaudojamos cheminės trąšos, žemė dirbama tik tiek, kiek reikia atnaujinti pievas, taikomas rotacinis gyvulių ganymas. „Varinis puodas“ savo veiklą vykdo saugomose teritorijose, jiems suteiktas Dzūkijos nacionalinio parko produkto ženklas.

Seniūnijų konkursas

Čempionato metu apdovanojamos ir darnų ūkininkavimą skatinančios seniūnijos. Renkama „Agrarinės aplinkosaugos čempionė“ – seniūnija, kurioje daugiausiai ploto žemės ūkio naudmenų deklaruojama agrarinės aplinkosaugos priemonėms. Taip pat apdovanojama „Agrarinės aplinkosaugos spartuolė“ – didžiausią pažangą deklaruojant plotus agrarinės aplinkosaugos priemonėms per metus padariusi seniūnija. Komisija kartais įsteigia ir kitų specialių apdovanojimų pasižymėjusioms seniūnijoms.

Daugiau informacijos

Norinčius dalyvauti „Gero ūkininko“ čempionate 2023 m. ar pasiūlyti kandidatus, kviečiame pildyti anketą

Kviečiame užpildyti „Gero ūkininko“ čempionato 2023-iems metams anketą. Tai padaryti galite patys, jei ūkininkaujate ir manote, jog atitinkate čempionato keliamus tikslus. Taip pat pasiūlyti ūkininką, nusipelniusį „Gero ūkininko“ titulo gali bet kas. Jei manote, jog jūsų giminaitis, kaimynas ar pažįstamas gali tapti puikiu darnaus ūkininkavimo su gamta ambasadoriumi, pildykite anketą ir nominuokite.

Anketas kviečiame pildyti iki 2023 m. gegužės 25 d.